Jaro je tu!

02.04.2019

20. března nám začalo oficiálně jaro. V Psí škole jsme na nic nečekali, odhodili zimní bundy, vzali vodítka, přichystali pamlsky a hned první víkend vyrazili s pejsky na první společnou procházku tohoto roku. Počasí nás opět nezklamalo, začíná být až podezřelé, že na každou podobnou akci nám vyjde krásné počasí. Měl jsem tušení, že termín procházky na začátku jara přiláká hodně nadšenců, ale to kolik se nás nakonec sešlo, jsem opravdu nečekal a bylo to velice milé překvapení. Celkem 31 psů!! Po celou dobu akce vládla skvělá atmosféra, jak mezi psy tak mezi majiteli. Je skvělý pocit vidět, že tyto akce plní svůj účel, vytvořit kolektiv lidí se stejným zájmem. Devadesát pět procent lidí co s námi chodí na tyto akce prošli naší Psí školou. Mohu říct, že jsem opravdu pyšný, jak zvládají svého psa v náhodném a neznámém prostředí, v obrovském kolektivu psů a socializační procházka je pro ně především odreagování. Žádný pes není naprogramovaný robot a ne vždy poslechne, důležité je aby majitel zachoval chladnou hlavu a věděl co dělat a jak si poradit. Jedním z našich cílů je naučit majitele jak svého psa vychovat, mimo to jde také o to, aby se z Vašeho psa stal parťák se kterým bude radost trávit čas.

Začátek procházky a místo srazu se vždy snažíme volit tak, aby bylo dostupné pro všechny. Každopádně vybrat takové místo, kde bude dostatek míst k parkování je někdy skutečně oříšek :).

Po úvodní řeči a přivítání se začne tím, že si všichni společně zacvičíme, pejsci jsou po ránu rozdivočelí a natěšení a je potřeba je trochu zklidnit.

Po cvičení přichází na řadu hračky a společná hra s páníčkem.

Pak přichází na řadu hra s názvem "zamotáme co nejvíc vodítek"

Cestu lesem se snažíme zpestřit a pejsky zaměstnat. Část psů má zůstaň, druhá část jde volně na vodítku.

Konečně louka, sluníčko svítí tak si ho musíme užívat :). 

Společné volno a nácvik přivolání.

Může se zdát že někteří už jsou unavení...

...ale je to opravdu jen zdání.

Ještě trochu cvičení na louce...

...a jde se odpočinout do stínu a k vodě.

Skladba psů je různorodá. Chodí pejsci, co přišli už jako štěňátka, ale i psi co k nám přišli  až jako dospělí. A někdo si jen odskočil z výstavního kruhu. Navštěvují nás i psi z útulku a ne vždy za sebou mají hezký příběh. I psi, kteří nebyli schopni vystát přítomnost jiného psa ve své blízkosti.

"A my taky!!"

Závěrem bych chtěl ještě jednou poděkovat všem, co přišli. Jste to především Vy, díky kterým je každá akce skvělá a jedinečná. Pro Vás co ještě přemýšlíte, zda se svým psem začít chodit do Psí školy mám vzkaz: Neváhejte a přijďte!

Dozvíte se co je s Vaším psem reálně možné a jak se s ním bude pracovat, tak aby to bylo dobře pro Vašeho psa a pro Vás (někdy možná, aby to bylo lepší pro psa než pro Vás :-)) ).  Pracujeme u nás s pochvalou i s přísností. K výcviku používáme hračky a pamlsky. Jde o to, abyste si se psem vytvořili kontakt, měli s ním pouto, pochopili jeho chování a spolupracovali jste spolu. Nejde o to do ruky schovat pamlsek a celou dobu vést psa na odměnu. Nebo držet na napnutém vodítku psa u nohy a říkat tomu chůze u nohy. To není výcvik a tím svého psa neučíte. Vše Vám bude vysvětleno, aby jste pochopili co a proč děláte. Neříkám, že to je vždy snadná cesta, ale společně to zvládneme. A pak to stojí za to, když při představě, že strávíte společně s Vaším psem dopoledne ve společnosti třiceti psů a nebudou Vám stát vlasy hrůzou, ale budete se těšit na příjemně strávený den. 

Václav Brunclík

P.S.

Děkuji všem, kteří reagovali na naší výzvu sbírky na útulek Dogsy. Jak věcné dary, tak i finanční dary určitě moc pomohou. Vše bylo předáno a přijato s velkou radostí :)